Investice
Předchozí článek Další článek

Evidence majetku

Michal Jírů

To jsem to zase jednou přehnal. Vypracovával jsem běžnou evidenci majetku pro investora, jenže se to jaksi zvrtlo. Klient si původně přál k přehledu cenných papírů, které jsme nakoupili, přidat jen hodnoty podílů ve společnostech. U toho jsme však po několika skleničkách nezůstali. Klient postupně přidával různé položky ze svého majetku, o kterých si myslel, že mají nějakou zpeněžitelnou hodnotu, a já, přiznám se, jsem se nechal vyhecovat. Takže nakonec se v seznamu objevily perly jako „housle r. výr. 1876 rozsednuté“ či „paroží nevlastní“. No, zkrátka řečeno, vyblbli jsme se. Při zjišťování hodnoty všelikých obskurností jsem ovšem získal několik opravdu zajímavých postřehů. Ta pravá zábava totiž nastává teprve tehdy, když vše začnete převádět na cenu jednotkovou.
Tak jsem se například dozvěděl, že Rolls Royce Phantom přijde na čtyři a půl tisíce korun za jeden kilogram. Je to zajímavý údaj? Možná je, nicméně ještě více tato informace vynikne ve srovnání. Takovou cenu má například trochu lepší tabák. Luxusní zboží nebo materiály vůbec klamou tělem. Věděli jste, že mramor stojí na váhu stejně jako lepenková krabice? Tuší to bezdomovci pod mostem, když se přikrývají kartonem a sní o koupeli (vtip!) v mramorem obložené lázni? Pojďme si dále povídat o cenách různého zboží, aby nás ti z našich klientů, co se vyznají, neměli za snílky a nýmandy.
 
Začněme zlehka, potravinami. Jeden by řekl, že se zde žádného překvapení nedočkáme, neboť jídlo jsme přece zvyklí kupovat na váhu. Dobrá tedy. Vyzkoušíme si Vás. Jedno z nejlevnějších zboží v každém supermarketu je kuchyňská sůl. O kolik je levnější než ropa? Víte? Náš milý krystalický chlorid sodný stojí dvakrát více. Nebo třeba borůvky. Řekli byste, že jsou dražší než zebří maso? Nebo že mekdonaldovic hranolky jsou cennější než vodka? Pokud kroutíte hlavou, tak vězte, že běžná pizza stojí stejně jako deset tisíc let stará voda. Kojenecké mléko (chtějte bez originálního obalu) Vám sice provětrá peněženku – stojí čtyřikrát tolik než voda z doby ledové –, ale pořád je to o čtvrtinu méně než Lego, přičemž foie gras přijdou na dvojnásobek těchto plastových kostiček. Za zhruba tentýž peníz jako husí játra pořídíte lidské vlasy nebo si můžete zahrát na Bonda se šampaňským Bollinger. Že na to nemáte? A už jste někdy kupovali čerstvé růže? Ano? Takže máte. Růže jsou totiž z této cenové hladiny to nejdražší. Jen o málo náročnější je ten náš Rolls v garáži. Lidská krev přijde na dvojnásobek ikonického RR. A to už jsme u cenných kovů, neboť stříbro toho času stojí dvacet tisíc, tedy přibližně jako tuplák červené (AB Rh-).

Máte doma sbírku sošek ze slonoviny? Můj klient má a je znalcem, takže jsem od něj zvěděl, že se to dá šidit, neboť z Ruska se dováží fajn náhražka tohoto exkluzivního materiálu, která vyjde na polovic. Mamutovina. Ta odpovídá právě tomu stříbru. Někde mezi těmy dvěma chobotnatci a jejich kly se pohybuje finanční náročnost černého inkoustu do tiskáren. Přiznám se, že dokonce i pod mírným vlivem alkoholu mi připadlo už poněkud přehnané dávat do evidence majetku klienta kancelářský spotřebák, ale ruku na srdce, jste si vědomi, jaký poklad máte v kanceláři? Dobře si ji zamykáte? Kdybyste si nechávali ve stole stříbrnou minci, asi vás to napadne. Barevný inkoust je samozřejmě ještě dražší než slonovina, jen tak mimochodem, zhruba stejně jako čistý penicilin.

Tím už se dostáváme do hvězdných sfér. Lamborghini vyjde na takových padesát tisíc za kilo a jeden kilogram iPhone 7 Plus, podržte se, pořídíte skoro za trojnásobek Lamba, přesně za 132 925 korun. Přibližně jako meteorit. No a Apple Watch první generace, ty úplně nejobyčejnější chytré hodinky s plastovým řemínkem, stojí tři sta tisíc korun za kilo. Marihuanu jsem k nim ještě nesháněl, ale prý je to tak nějak šul nul. Společně s Lockheed Martin F-22 Raptor. A u těch započítávám i jejich nedostupnost, protože těch je jako šafránu. Vlastně ano, šafrán taky přijde na tři sta tisíc za kilo. Nevím jak vy, ale já bych z této cenové relace bral onu stíhačku. Stačilo by mi ale tak deset gramů, jen tak z frajeřiny. A nebo, víte vy co? Já už si vlastně něco podobně drahého koupil! Nepodařilo se mi bohužel vygooglit přesnou váhu procesoru Intel Core i7, kterým celé dny topím v kanceláři, takže vám to neřeknu přesně. A přesnost by to chtělo, neboť každá setina gramu vás přijde asi na tři koruny.

Tyto částky jsou ovšem pro běžného člověka konečnou stanicí. V časopise ovšem můžeme směle pokračovat dále. Výše. Nejvýše. Doprava jednoho kilogramu čehokoli na oběžnou dráhu vás přijde na jeden a půl milionu korun. Nad mraky vás prý dostane – nevím – i droga Extáze. Šestnáct tisíc dolarů za kilovku. Viagra přijde na třicet. Tisíc. Dolarů. Lidské sperma se v laboratořích cení na polovic. Oboje počítáme na kilogramy, samozřejmě, jako v celém článku. Když je řeč o drogách, nejdražší je prý LSD. Po ceně se poptejte raději sami, my se o nabídky až tak vážně nezajímali.

Kdyby vám nosorožčí nosoroh vyvažovali zlatem, pěkně by vás podfoukli, nedejte se. Chtějte dvojnásobek. Inzulín ovšem byste za ten nosoroh pořídili hodně levně. To berte. Ale snad to nebudete potřebovat. Co by se naopak hodilo každému, je takový pěkný šedomodrý Masaryk. Naše pětitisícovka. Do kila se jich vejde tisíc a pár útržků k tomu, takže nabídku pěti milionů za sto deka dobře zvažte! Zhruba tolik prý stála International Space Station. Kolik že? No přece jako lidská ledvina na černém trhu. Pět milionů korun za kilogram.
 
Už toho nechejme, přestože výčet kuriozních porovnání jsme tím nevyčerpali ani zdaleka. Jen pro zajímavost dodáváme pár posledních položek z katalogu príma věci k zakoupení.
 
Protijed na kousnutí chřestýše: 1,2 milionů dolarů za kilogram.
Plutonium: 4 milionů USD.
Jed štíra: 12 milionů USD.
Kvalitní červený diamant (přírodní – odkazujeme na druhé číslo Inspirace): 5 miliard dolarů.
Antihmota: 62 kvadrilionů dolarů za jeden kilogram.
 
Přejeme Vám hodně zábavy při sestavování opravdu dokonalých přehledů majetku vašich investorů.
Předchozí článek Další článek