Měsíční aktuality z finančních trhů 8/2024
19.9.2024 | Ing. Robert Novoměstský MBA., EFA
Světové akciové trhy vykázaly v srpnu pro korunového investora ztrátu 1,4 %. Sledovaný fond v dolaru vydělal 2,64 %, ovšem posílení koruny o téměř 4 % přeměnilo tento zisk v mírnou ztrátu. Amerika poklesla o 1,7 %, Evropa o 0,1 % a japonské akcie oslabily o 3,4 %, vše po přepočtu do české koruny.
Od začátku letošního roku jsou akciové trhy ovšem výrazně ziskové. Vyspělé země dodaly 17,8 % a USA dokonce 20,4 %. S 10,5 % jsou ze sledovaných skupin nejslabší rozvíjející se trhy, což je ovšem stále velmi dobrý výsledek. Z dlouhodobějšího hlediska je patrné, že trhy zažívají víceméně průměrnou desetiletku, když americké akcie vynáší 13,4 % ročně.
Dluhopisové trhy byly v srpnu také ztrátové. Výjimkou jsou české krátkodobé dluhopisy, které přinesly 0,4% zisk. Od začátku roku je výkonnost ve všech čtyřech případech kladná. Za posledních pět roků je situace složitější; ziskové byly pouze české krátkodobé dluhopisy a globální korporátní high-yieldy, ale české benchmarkové a globální korporátní dluhopisy zaznamenaly ztráty. Pohled na 10 roků odhalí, že ztrátovou byla pouze investice do kvalitních českých benchmarkových (či střednědobých) dluhopisů.
Sledované komodity byly v srpnu pro česko-korunového investora také ztrátové, ovšem od začátku roku jsou v zisku. Dlouhodobě se dařilo zlatu, stříbru i bitcoinu, pouze ropa je za posledních 10 roků ve ztrátě, a to ve výši 18,5 %.
Jak již bylo uvedeno, hlavním srpnovým faktorem byly měnové pohyby. I přes tyto měsíční korekce je česká koruna slabší oproti tomu, jak si stála na začátku roku. Za posledních 10 let je patrné posílení koruny vůči euru téměř o 10 % a naopak oslabení vůči dolaru o 7,4 %.
Inflace v ČR byla v srpnu 2,2 % meziročně. Za poslední desetiletí „ukousla“ už 52,6 % z hodnoty domácí měny, přičemž téměř 40 p.b. z tohoto objemu připadá na posledních 5 let.
Úroková sazba REPO je od 2.8.2024 na hladině 4,50 %.
Průměrná cena bytu v ČR byla v srpnu na úrovni 4,80 mil. Kč.
V srpnu byla výkonnost drtivé většiny sledovaných aktiv záporná. Důvodem nebyly korekce na akciových nebo dluhopisových trzích, ale měsíční posílení české koruny vůči dolaru i euru. Taková situace je projevem zamýšlené diverzifikace neboli rozložení rizik. To, že mají tuzemští investoři možnost vlastnit cizoměnová vysoce kvalitní aktiva, je obrovskou výhodou. Pohyby měn sice s výkonností hýbou, ovšem vzhledem k diverzifikačnímu potenciálu více-měnového portfolia na dlouhý časový horizont je cena za krátkodobé pohyby marginální. Dále platí, že pravidelná investice mnohé z těchto běžných pohybů v čase vyhladí.