Investice
Předchozí článek Další článek

Výkonnost portfolií Freedom za rok 2021 – Akciové ETF portfolio č.4

8. 6. 2022 | Zdeněk Bartoš DIS.

Přinášíme výsledky výkonnosti akciového ETF portfolia Freedom č.4. za rok 2021. Portfolio přineslo klientům jako celek velice slušnou výkonnost a výrazně překonalo celoroční inflaci. Modelové akciové ETF portfolio Freedom č.4 se skládá celkem ze šesti fondů, které mají různý procentuální podíl. Největší 60% podíl tvoří fond iShares Core S&P 500 ETF USD Acc. Jedná se o indexový fond zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Fond kopíruje index S&P 500, který patří k nejdůležitějším akciovým indexům světa a jeho tradice sahá až do roku 1923, kdy společnost Standard Statistics začala týdně vydávat index s 233 akciemi. V roce 1941, kdy se společnost sloučila s Poors Publishing, obsahoval index již 416 firem a od roku 1957 zahrnuje 500 firem a byl přejmenován na současný S&P 500.
 
Menší společnosti z amerického kapitálového trhu jsou pak v tomto portfoliu zastoupeny fondem iShares MSCI USA Small Cap ETF USD Acc.
Další fondy zajišťují portfoliu potřebnou diverzifikaci a rozložení strategické alokace nejen na Ameriku, ale i do zbytku světa. Poroto zde najdeme fondy zaměřené jak na vyspělou Evropu, jako iShares Core EURO STOXX 50 ETF EUR Acc a na menší firmy zaměřený iShares MSCI EMU Small Cap ETF EUR Acc, ale také iShares Core MSCI Japan IMI ETF USD Acc zaměřený na Japonsko.
Výčet fondů pak uzavírá fond iShares Core MSCI EM IMI ETF USD Acc zaměřený na rozvíjející se trhy, což je především region Asie. Tato alokace dává předpoklady k vyrovnání výkyvů výkonnosti v jednotlivých regionech a přináší vysokou dlouhodobou průměrnou roční výkonnost portfolia.
Kompletní složení a výkonnost portfolia včetně jednotlivých podílů fondů najdete v přiložené tabulce.
 
V roce 2021 dosáhlo portfolio č.4 výkonnosti 23,73%. Tato hodnota je již očištěna o nákladovost fondů (TER), která u tohoto portfolia představuje hodnotu pouhých 0,13%. Pokud bychom se podívali na dlouhodobou nominální výkonnost tohoto portfolia, tak za posledních deset roků dosáhla 294,45%. Výkonnost počítáme za posledních 120 kalendářních měsíců což je od 1.1.2012 do 31.12.2021.


Pokud bychom se podívali na průměrnou roční výkonnost tohoto akciového portfolia, tak v desetiletém horizontu je to 14,09% p.a. Tato hodnota jen potvrzuje to, co známe z učebnic, kdy vhodné akciové portfolio dlouhodobě v průměru vydělává přes deset procent a dokáže tak porážet inflaci. Ta v České republice za rok 2021 dosáhla hodnoty 3,8%, kterou toto portfolio výrazně překonalo.
Jak víme, současná inflace je výrazně vyšší a i když věříme, že se snad během jednoho roku až dvou let vrátíme na příznivější hodnoty, tak tím spíše je jasné, že peníze uložené „konzervativně“ na bankovních vkladech či jiných obdobných produktech, budou výrazně ztrácet na svojí reálné hodnotě.
 
Samozřejmě výkonnost v minulých letech nezaručuje vysokou výkonnost i v budoucnu, nicméně my sledujeme výkonnost portfolia v dlouhodobém horizontu a dosavadní výsledky portfolia dokazují jeho správné nastavení. U investování do akcií platí, že se jedná o investici s dlouhodobým, alespoň desetiletým a delším horizontem, který dává předpoklady k dosažení opravdu zajímavého zhodnocení. Dalším důležitým bodem je strategická alokace portfolia, které je zaměřeno celosvětově s důrazem na vyspělé trhy a zejména pak USA.
 
Stojíte-li před rozhodnutím, jak nejlépe naložit s úsporami a ochránit je proti inflaci, poraďte se s odborníky. Nechte si zpracovat nezávislý Privátní finanční audit, který vám ukáže tu nejefektivnější cestu k dosažení vašich cílů. Více informací najdete zde.

 
Předchozí článek Další článek